Tektura

Rodzaje tektury i ich zastosowanie

Oczywiście ten świat nie jest jak domek z papieru. 🙂 To bardzo solidny i wytrzymały świat. Jak przekonasz się w poniższym tekście, tektura to cudowny materiał, a jego różnorodność potrafi zadziwić. Jak już wiesz weszliśmy do niego ponad 20 lat temu. Mimo upływu czasu nadal potrafimy być zaskoczeni jak wiele jest rodzajów tektury i ile można zrobić w dziedzinie tych opakowań. Zanim jednak przejdziemy dalej chcielibyśmy opowiedzieć czym wg nas jest ten niesamowity surowiec. Rodzaje tektury cię zaskoczą, zobacz sam!

Co to jest tektura?

Tektura to materiał, stanowiący rezultat sprytnego połączenia celulozy i technologii przetwarzania. Jej struktura opiera się na delikatnym połączeniu włókien roślinnych, najczęściej pozyskiwanych z drewna, z bezpiecznymi dla środowiska dodatkami chemicznymi, mającymi na celu wzmocnienie jej właściwości mechanicznych. Proces produkcji obejmuje krojenie, mielenie oraz formowanie włókien, a to daje możliwość uzyskania różnorodnych form i grubości. Dzięki swojej wszechstronności, tektura znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach i to nie tylko w przemyślę, logistyce, a co ciekawe również w sztuce.

My tektury używamy oczywiście do produkcji kartonów, pudełek oraz wszelkiego rodzaju opakowań. Uwielbiamy tekturę! Co prawda gór nie można nią przenosić dosłownie, ale mimo wszystko ta wytrzymałość, którą dzięki niej możemy stworzyć zapewnia ogrom możliwości, szczególnie w zakresie transportu gabarytów i delikatnych produktów. Rodzaje tektury dostępne na rynku mają wszechstronne zastosowanie, można powiedzieć, że właściwe to mało co nas ogranicza. 🙂

Tektura w reklamie i sztuce?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy tektura to nie tylko przemysł to także sztuki wizualne i praktyczne zastosowanie w promocji, jeśli stawiasz na ekologiczny wizerunek. Jest to materiał wykorzystywany m.in. do produkcji stoisk targowych, displayów i innych elementów promocyjnych. Rodzaje tektury umożliwiają tworzenie wielu kształtów, to bardzo plastyczny materiał.

Artyści wykorzystują tekturę np. poprzez wycinanie, klejenie, modelowanie i malowanie, a to pozwala na uzyskanie interesujących efektów wizualnych. Jej dostępność i niska cena z kolei sprawiają, że jest ona atrakcyjnym surowcem dla artystów poszukujących nietypowych mediów i często nie posiadających pieniędzy na droższe, profesjonalne materiały. Co więcej, wykorzystanie niepotrzebnych kartonów to poniekąd forma recyklingu, a dokładniej upcyklingu. Artyści dają nowe życie czemuś co wylądowało na śmietniku tworząc dzieła sztuki.

Podsumowując, tektura to niezwykły materiał, który dzięki swojej elastyczności, wytrzymałości i lekkości znalazł zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i sztuce, stanowiąc podstawowy element wielu kreatywnych i praktycznych przedsięwzięć. Rodzaje tektury umożliwiają niemal nieograniczone kreacje! To tak pokrótce, a dalej zapraszamy już do niezwykłego świata różnorodności tektury.

Tektura falista, rolka tektury
Rodzaje tektury pozwalają na zastosowania opakowań w każdej branży.

Rodzaje tektury i jej zastosowanie

Gdy rozważamy stworzenie idealnego opakowania z wykorzystaniem tektury falistej istotne jest poznanie różnorodności rodzajów tektury, a jest z czego wybierać. Zróżnicowane cechy i właściwości każdego typu tektury mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia optymalnej ochrony i prezentacji produktu. Oto podstawowe kategorie tektury falistej, na których m.in. pracujemy w naszej firmie.

Kategorie rodzajów tektury falistej

  1. Tektura falista jednowarstwowa:
    • Tektura jednowarstwowa to rodzaj tektury falistej, która składa się z jednej warstwy falistej. To oznacza, że materiał ten ma prostą, podstawową strukturę, z jedną warstwą falistą. Tektura jednowarstwowa jest stosunkowo lekka i elastyczna, co sprawia, że jest powszechnie używana do różnych celów opakowaniowych, zwłaszcza w przypadku lekkich towarów, gdzie głównym celem jest zapewnienie dodatkowej ochrony przed zgnieceniem lub drobnymi uszkodzeniami. Tektura jednowarstwowa jest stosunkowo ekonomiczna, łatwa w produkcji i powszechnie dostępne. Chociaż tektura jednowarstwowa może być mniej wytrzymała niż bardziej zaawansowane konstrukcje, takie jak tektura pięciowarstwowa, to jednak stanowi praktyczne i efektywne rozwiązanie dla wielu standardowych zastosowań takich jak zabezpieczeń podłóg przy remoncie, przeprowadzce czy też pracach domowych wymagających zabezpieczenia powierzchni przed zabrudzeniami bądź uszkodzeniami. Podczas transportu towarów, materiałów, rzeczy, które potrzebują zabezpieczenia przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Skrawki, kawałki takiej tektury mogą sprawdzić się jako wypełnienie luzu, który powstaje w opakowaniu by zapełnić wolną przestrzeń i tym samym uniknąć przemieszczania się rzeczy znajdujących się w pudle.
  1. Tektura falista dwuwarstwowa:
    • Tektura dwuwarstwowa, podobnie jak jednowarstwowa, jest rodzajem tektury falistej, ale z istotną różnicą. Tektura dwuwarstwowa składa się z dwóch warstw: jednej falistej i jednej płaskiej (liner). To oznacza, że materiał ten ma dwie warstwy. Ochrona i sztywność: Dwie warstwy papieru (płaska, falista) zapewniają lepszą ochronę przed zgnieceniem i uszkodzeniami w porównaniu do jednej warstwy falistej. Tektura dwuwarstwowa jest bardziej sztywna, co czyni ją bardziej wszechstronną w zastosowaniach. Tektura dwuwarstwowa jest więc często wybierana tam, gdzie konieczne jest zbalansowanie lekkości z większą wytrzymałością i ochroną. Zastosowanie: tektura dwuwarstwowa jest bardziej wytrzymała niż jednowarstwowa, co sprawia, że jest bardziej odpowiednia tam gdzie jest wymagana większa ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tektura dwuwarstwowa może mieć różnorodne zastosowanie w wielu branżach. Produkowane są z niej opakowania, które są lekkie. Karton z tego rodzaju tektury może pełnić funkcje również dekoracyjne po przez wykorzystanie powierzchni falistej na zewnątrz opakowania. Jeśli fluting (fala) wykorzystamy wewnątrz opakowania na zewnątrz będzie warstwa płaska, którą można zadrukować lub wykorzystać do celów artystycznych- zamalować. Tektura dwuwarstwowa sprawdzi się również przy transporcie delikatnych towarów takich jak szkło, porcelana, rzeźba, sprzęt elektroniczny i AGD. Wykorzystamy ją również przy pracach budowlanych i remontowych zabezpieczając przed uszkodzeniem, zabrudzeniem, zachlapaniem, zakurzeniem itp. Tekturę dwuwarstwową można również wykorzystać jako podkład pod panele podłogowe, wykładziny. W celach artystycznych do plakatów oraz elementów dekoracyjnych. Jak widać ten rodzaj tektury ma różnorodne zastosowanie.
  1. Tektura falista trzywarstwowa:
    • Tektura trzywarstwowa to rodzaj tektury falistej składający się z trzech warstw- dwóch warstw płaskich i jednej warstwy falistej (liner, fala, liner) oznacza to, że miedzy dwoma warstwami płaskimi znajduje się jedna warstwa (po)falowana. Jest to bardziej zaawansowana konstrukcja niż tektura dwuwarstwowa i jednowarstwowa, co sprawia, że jest bardziej wytrzymała i sztywna. Tektura falista trzywarstwowa występuje w trzech rodzajach fal B, C i E. Każda z nich różni się od siebie wysokością- grubością. Tektura trzywarstwowa o fali E to rodzaj tektury nazywany mikrofalą. Zastosowanie: tektura trzywarstwowa ma szerokie zastosowanie przy produkcji opakowań kartonowych. Ma szerokie zastosowanie w wielu branżach np. sanitarnej, odzieżowej, farmaceutycznej, porcelanowej, samochodowej, budowlanej i wielu innych gałęziach przemysłu oraz w życiu codziennym każdego z nas. Z tektury trzywarstwowej można również produkować różnego rodzaju przekładki, które mogą oddzielać towar np. na palecie. Przekładki można również stosować w pudłach poziomo i pionowo by oddzielić od siebie towar znajdujący się w opakowaniu. Z tektury trzywarstwowej wytworzyć można kratownicę, która w kartonie służy jako izolacja między towarami by nie doszło do uszkodzeń, zadrapań, otarć. Kratownica pełni również funkcje wzmocnienia konstrukcji pudła tekturowego. Tektura trzywarstwowa zdecydowanie ma szerokie zastosowanie przy produkcji różnorodnych opakowań kartonowych.
  2. Tektura falista pięciowarstwowa:
  • Tektura falista pięciowarstwowa to specyficzna odmiana tektury falistej, charakteryzująca się pięcioma warstwami, z których trzy to warstwy proste (liner), a dwie to warstwy falowane. Oznacza to, że między trzema warstwami płaskimi znajdują się dwie warstwy faliste, co nadaje tej tekturze pięciowarstwową strukturę (liner, fala, liner, fala, liner). Tektura pięciowarstwowa jest bardziej zaawansowaną konstrukcją niż tektura trzywarstwowa, co sprawia, że jest jeszcze bardziej wytrzymała i sztywna. Ta dodatkowa ilość warstw falistych sprawia, że jest ona bardziej efektywna w ochronie produktów podczas transportu i przechowywania, zwłaszcza jeśli chodzi o większe i cięższe przedmioty. Ten rodzaj tektury często jest używana do produkcji opakowań do transportu, zwłaszcza gdy wymagana jest wyższa wytrzymałość i ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to popularny wybór w branży logistycznej i przemysłowej, gdzie trwałość i wytrzymałość opakowania jest kluczowym czynnikiem. Tektura falista pięciowarstwowa występuje w następujących rodzajach fal: BC, EB, EE, FE. Zastosowanie: tektura falista pięciowarstwowa ma zastosowanie w produkcji opakowań kartonowych przede wszystkim wielkogabarytowych opakowań zbiorczych gdzie istotna jest wytrzymałość i trwałość by dać maksymalną ochronę przechowywanym czy też transportowanym produktom. Ten rodzaj tektury daje również szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysły np. spożywczym, transportowym, handlowym.
  1. Tektura falista siedmiowarstwowa:
  • Tektura siedmiowarstwowa to zaawansowany produkt opakowaniowy, który zdobył uznanie w przemyśle dzięki swoim wyjątkowym właściwościom i uniwersalności zastosowań. Skomplikowana struktura tego materiału obejmuje siedem warstw, co nadaje mu doskonałą wytrzymałość i elastyczność, umożliwiając zrównoważone spełnianie różnorodnych potrzeb w dziedzinie opakowań. Tektura siedmiowarstwowa składa się z trzech warstw falistych wewnętrznych – które są osadzone między czterema warstwami płaskimi ( liner, fala, liner, fala, liner, fala, liner). Zewnętrzne warstwy są płaskie tzw. linery. Ta kompleksowa struktura przyczynia się do uzyskania optymalnej kombinacji sztywności, wytrzymałości i trwałość, co sprawia, że tektura ta staje się doskonałym wyborem dla różnych zastosowań opakowaniowych, w różnych dziedzinach gdzie istotna jest wytrzymałość i sztywność.

karton przedarty, tektury falista
Kartony to ekologiczne opakowania, które doskonale sprawdzają się nawet w przewozie gabarytów.

Jak jednak wybrać odpowiedni rodzaj tektury?

To ważne pytanie, bo od niego będzie zależeć efekt. Rodzaj tektury użytej do produkcji opakowania wpływa przede wszystkim na jego właściwości. Ważne jestem dokłądnie opisanie potrzeb jakie ma spełniać karton. Jakie masz dokładnie oczekiwania? Wybierając odpowiedni rodzaju tektury falistej znajdujemy się na pierwszym etapie tworzenie, to moment krytyczny dla zapewnienia optymalnej ochrony produktu. Względy takie jak waga, rozmiar, specyfika produktu oraz wymagania logistyczne stanowią kluczowe czynniki przy wyborze odpowiedniej tektury.

Powyższy opis rodzajów tektur falistej to taka mała ściąga. Jak widzisz jest z czego wybierać, a ta lista i tak nie jest jeszcze skończona. Oczywiście spokojnie, pomożemy. Poniżej natomiast kolejna ściąga, która pomaga w wyborze odpowiedniego opakowania.

Tektura falista jednowarstwowa:

Jej elastyczność sprawia, że doskonale nadaje się do zabezpieczenia przedmiotów o mniejszej wadze, takich jak artykuły spożywcze, kosmetyki czy mniejsze urządzenia elektroniczne. Jest
też często wykorzystywana w budownictwie, remontach, przeprowadzkach.

Tektura falista dwuwarstwowa:

Spośród rodzajów tektury to ten, który doskonale chroni produkty o większej wadze lub delikatne przedmioty podczas transportu. Stosowana jest m.in. w opakowaniach do mebli,
elektroniki czy artykułów gospodarstwa domowego.

Tektura falista trzywarstwowa:

Jej zdolność do ochrony produktów podczas długich tras transportowych czy przechowywania w różnych warunkach atmosferycznych sprawia, że jest stosowana w opakowaniach eksportowych, dla ciężkich urządzeń czy w branży motoryzacyjnej.

Tektura falista mikrofala (rodzaj tektury trzywarstwowej o fali E)

Stosowana jest przede wszystkim w opakowaniach detalicznych, gdzie prezentacja graficzna jest kluczowa dla wizerunku produktu, np. w opakowaniach perfum, kosmetyków
luksusowych czy ekskluzywnych prezentów. Jest to rodzaj tektury, który często wykorzystujemy w naszej produkcji. Jak widać zwykły karton skrywa w sobie niesamowity, różnorodny świat. Ten niesamowity surowiec zachwyca nas od lat. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy możliwości jakie daje tektury.

W Teropaku od lat przede wszystkim skupiamy się na tych rodzajach tektury: tektura falista trzywarstwowa, tektura falista pięciowarstwowa i mikrofali (to rodzaj tektury falistej
trzywarstwowej o fali E). Tę ostatnią chcielibyśmy przybliżyć Ci bliżej. Tektura mikrofala to innowacyjny rodzaj tektury falistej, charakteryzujący się delikatną
strukturą o mikroskopijnych falach. Ta zaawansowana technologia produkcji nadaje jej niezwykłą lekkość i elastyczność. Tektura mikrofala jest wytwarzana poprzez zastosowanie
precyzyjnych procesów, które umożliwiają uzyskanie bardzo cienkich fal, co czyni ją doskonałym materiałem do opakowań.


Główną cechą tektury mikrofalowej jest jej zdolność do składania się w płaskie arkusze, co ułatwia magazynowanie i transport. Pomimo subtelnej struktury, tektura mikrofala zachowuje
imponującą wytrzymałość, co sprawia, że jest doskonałym wyborem do opakowań dla delikatnych produktów, takich jak elektronika czy szkło. Oprócz swojej funkcjonalności, tektura mikrofala oferuje również estetyczny wygląd, który można dostosować poprzez nadruki i dekoracje. Jest to innowacyjny materiał, który łączy w sobie lekkość i siłę, spełniając oczekiwania branży opakowaniowej, poszukującej wyjątkowych rozwiązań do zabezpieczania i prezentacji produktów.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej lub potrzebujesz wsparcia w wyborze, zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *